Maciej Manowiecki ur. w 1944 r. mgr inż. - absolwent studiów technicznych i artystycznych w Krakowie. Od 1973 r. prowadzi Pracownię oraz Galerię Rzeźby. W 1977 r. uzyskuje dyplom i tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych.

    Wyroby artystyczne projektowane przez Macieja Manowieckiego to rzeźby z drewna lipowego, a także metalu, jak również niepowtarzalne dzieła użytkowe. Powyższe prace charakteryzuje różnorodność form plastycznych, lekkość stylu, znakomita i nowoczesna forma oraz kolorystyka, dostosowana do indywidualnych gustów klientów. Artysta w swej twórczości zwraca szczególną uwagę, aby jego prace stanowiły współczesne, tanie, a zarazem estetyczne uzupełnienie wnętrz mieszkalnych, użyteczności publicznej, ogrodów itp.

    Rzeźbiarz czerpie inspiracje z otaczającego świata natury, co stanowi główną tematykę jego twórczości rośliny, zwierzęta, ptaki, ryby. Natomiast bodźcem pośrednim jest rzeźba ludowa w ogóle, a regionalna i sakralna w szczególności.

    Podstawowym tworzywem jest drewno, a także jego połączenie z metalem. W drewnie twórcę fascynuje to, że ono samo jest sztuką, a jego zadaniem jest wydobycie z niego naturalnego piękna i prostoty, ponieważ uważa, iż piękno polega na prostocie, a naturalna prostota zbliża się do idealnego wyobrażenia. Wspaniałe jest to, że przy pomocy różnych kompozycji odkrywa nieistniejące w przyrodzie formy i nadaje im niepowtarzalny wyraz.

    Macieja Manowieckiego cechuje duża ekspresja pobudzająca wyobraźnię odbiorcy, dostarczając jednocześnie wielu radosnych przeżyć estetycznych bajeczność kolorów. Dąży, aby za pomocą oszczędnych i prostych środków, uzyskać jak najlepszą wymowę. Wypracował własne techniki wyrazu oraz jest mistrzem w skrótach formalnych, a równocześnie artystą ciągle poszukującym nowych rozwiązań.

    Wyroby artystyczne tworzone z myślą o nabywcy posiadają istotną zaletę, a mianowicie są przystosowane do transportu, gdyż składają się z elementów, które klient może samodzielnie złożyć. Wykonywane są na różne okazje i święta oraz stanowią poszczególne cykle: świat zwierząt – ptaków – roślin – ryb, rzeźba sakralna, małe formy rzeźbiarskie – abstrakcje, tkanina, rysunki wykonane piórkiem, formy użytkowe, aranżacje wnętrz i ogrodów. W każdym z nich artysta stosuje odmienne materiały, np. łącząc drewno z metalem, metal z kamieniem, kamień ze szkłem lub czyste drewno.

    Obecnie bardzo popularneanioły o różnych wymiarach, formach oraz szerokiej gamie kolorystycznej, zarówno stojące, jak i wiszące. Rzeźbami o szczególnie polskim charakterze tryptyki, świątki i kapele – orkiestry ludowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem, jako oryginalne pamiątki i upominki. Wszystkie wyroby są wykonywane ręcznie i posiadają atesty przyznane przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną w Krakowie.

    Twórczość Macieja Manowieckiego można oglądać na kolejnych wystawach autorskich oraz w Jego prywatnej galerii “Świat zabity dechami”, która mieści się w Jaworniku 589 przy trasie Kraków – Myślenice.